KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşümün amacı

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90’a yakın büyük depremde binlerce can kaybına ve milyarlarca lira zarara uğradı. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu”nu çıkardı. Kanunla birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi. Ve afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesi, can ve mal kayıplarını önlemek öncelikli hedef olarak belirlendi. 
Ayrıca hayat kalitesini artırmak, çevreye duyarlı yerleşimler oluşturmak ve yarınlarda marka şehirleriyle öne çıkan bir Türkiye inşa etmek, kentsel dönüşümün diğer önemli amaçlarını oluşturmaktadır.

Kentsel dönüşümde yapılacak yardım ve destekler nelerdir?

Riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında ya da riskli binalarda yaşayanlara talepleri doğrultusunda 18 aya kadar kira yardımı yapılacak veya bankalardan kullanılacak konut veya işyeri kredilerine faiz desteği sağlanacaktır.

Kira veya faiz desteğinden kimler faydalanabilir?

Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların sahipleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar, Kanun kapsamında yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabilir.

Kira veya faiz desteğinden faydalanmanın şartı nedir?

Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.

Kentsel dönüşümle ilgili kime danışabilirim?

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne,  İstanbul, İzmir ve  Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm  Müdürlükleri ile diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne danışabilir ya da Alo 181 hattını arayabilirsiniz.

Yetkili Firmalar

Bu alanda yeralmak isteyen firmalar lütfen derneğimizle irtabata geçiniz. Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Toros Yapı Denetim Ltd. Şti.
Toros Yapı Denetim Ltd. Şti.
Yeşilbahçe Mah. Portakal Çiçeği Bulv. İnci Kent Sit. C Blok Kat:1 No:2 Antalya
Telefon: 242 3224747